Show Less
Restricted access

Perspectives in Communication Studies

Festschrift in Honor of Prof. Dr. Ayseli Usluata

Edited By Ayşe Binay Kurultay and Burcu Sabuncuoğlu Peksevgen

This book brings together friends and colleagues of Prof. Dr. Ayseli Usluata who cherish her as a person as well as an academic. As we have all experienced, Prof. Usluata’s major passion is advancing academia as an interdisciplinary collaboration. Thus, this book’s aim is to bring together current original works in communication studies and business communication fields. This volume is intended to provide an intellectual, multi-faceted and balanced collection of writings from various academic fields with a communication focus. Academic articles in this book range from branding cases to advertising studies and to media education.

Show Summary Details
Restricted access

Tuğrul Tanyol - Gluck ve 18. Yüzyıl Aydınlanma Çağı Müziği

Extract

| 181 →

Tuğrul Tanyol

Gluck ve 18. Yüzyıl Aydınlanma Çağı Müziği

Beş yaşındayken ailemin hevesi ile piyano eğitimi almaya başladığımda hocalarımın benim hakkımdaki en hızlı izlenimleri olağanüstü bir kulağa sahip olduğum ve aynı oranda tembel olmam nedeniyle benden müzisyen çıkmayacağıydı. Müzik eğitimim biraz piyano biraz da solfejden öteye gitmedi, ama ortaya müzik aşığı bir adam çıktı.

Kuşkusuz herkes gibi uzun süre Haydn, Beethoven, Mozart, Schubert, Brahms, Rahmaninov ve Çaykovski gibi çok çalınan bestecileri dinledim. Bir çocuk olarak evde bulunan plakların ötesine taşmıyordu zevkim. Kendi paramı kazandıkça ufkum gelişmeye başladı; böylelikle 19. ve 20. yüzyılın büyük bestecilerine dadandım. 20’li yaşlarım Bruckner, Mahler, Richard Strauss ve Orff dinleyerek geçti.

Ve birden Barok müziği keşfettim. Bach, Vivaldi, Haendel gibi bestecilerden söz etmiyorum. Baroğun o engin denizine daldığımda dünyanın da birden o denize atlamış olduğunu fark ettim. 1980’lerin ortalarından itibaren tüm dünyada Barok, Rönesans ve özellikle 18 yüzyıl müziğinin yeniden diriliş süreci yaşanmaya, hiç günyüzü görmemiş besteciler tarihin tozlu raflarından, kütüphanelerden ve arşivlerden başlarını uzatmaya, bestelendiği günden bu yana bir daha çal...

You are not authenticated to view the full text of this chapter or article.

This site requires a subscription or purchase to access the full text of books or journals.

Do you have any questions? Contact us.

Or login to access all content.