Show Less
Restricted access

Rosenflor des Geheimnisses Gulšan-i Rāz

Übersetzt und herausgegeben von Joseph von Hammer-Purgstall. Neu herausgegeben und aus dem Persischen ins Türkische übersetzt von Fatih Ermiş

Series:

Maḥmūd Šabistarī

Edited By Joseph von Hammer-Purgstall and Fatih Ermiş

Das «Gulšan-i Rāz» – «Rosenflor des Geheimnisses» – von Maḥmūd Šabistarī wird gemeinhin als eine Einführung in die islamische Mystik betrachtet. Das Lehrgedicht besteht aus Antworten auf fünfzehn Fragen, die von Sufi-Šayḫ Amīr Ḥusaynī gestellt wurden. Das Werk weist eine gegliederte Struktur mit einer Einführung, einer Analyse der Begriffe und einer Schlussbemerkung auf. In dieser Ausgabe findet der Leser eine überarbeitete Version des Rosenflors des Geheimnisses, die von dem österreichischen Pionier der Orientforschung Joseph von Hammer-Purgstall übersetzt wurde, und eine türkische Versübersetzung.

Gülşen-i Râz, Mahmûd Şebüsterî’nin Horasan’dan Şeyh Emir Hüseynî’nin on beş adet sorusuna verdiği cevaplardan oluşur. Bu kitapta Gülşen-i Râz’ın açıklamalı Türkçe manzûm bir tercümesini bulacaksınız.

Show Summary Details
Restricted access

Teşekkür

ExtractHamd-i bîgâye ve şükr-ü lânihâye kün emri ile âlemi yaratan, cümle melâikeyi atamız Âdem’e secde kıldıran ve dünyayı âdemoğluna bir imtihan konağı eyleyen Hüdâvend-i Zülcelâle olsun ki bize varlık bahşetti.

Selâm ve salât-ı bîpâyân O’nun hâs kulları olan peygamberlere ve hâssaten onların hâtemi olan Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) olsun.

Emmâ ba’d;

Gülşen-i Râz’ın Türkçeye tercümesi gayretimde her dâim yardım kapılarını açık tutan dostlarımı zikretmek isterim.

Dr. Leonard Lewisohn tükenmek bilmeyen sorularımı büyük bir sabırla cevâblamıştır. Dr. Samer Rashwani Gülşen-i Râz’da geçen hadîslerin kaynaklarda bulunması noktasında yardımcı olmuştur. Sevgili eşim Azizeh Ebrahimi karşılaştığım bazı müşkül ifâdelerin hallinde en önemli başvuru kaynağım olmuştur. On seneden fazla zamandır formel veya informel okuma gruplarında kendileriyle Gülşen-i Râz’ı okuduğum ve yorumlarıyla bana geniş ufuklar açan tüm dostlarıma ve talebelerime de teşekkürü bir borç bilirim. Ali Hasar’a metni itina ile okuyup yaptığı düzeltme önerileri için teşekkür ederim.

Fritz Thyssen Vakfı’na 2011 yılının Ağustos ve Eylül aylarında...

You are not authenticated to view the full text of this chapter or article.

This site requires a subscription or purchase to access the full text of books or journals.

Do you have any questions? Contact us.

Or login to access all content.