Show Less
Restricted access

Rosenflor des Geheimnisses Gulšan-i Rāz

Übersetzt und herausgegeben von Joseph von Hammer-Purgstall. Neu herausgegeben und aus dem Persischen ins Türkische übersetzt von Fatih Ermiş

Series:

Maḥmūd Šabistarī

Edited By Joseph von Hammer-Purgstall and Fatih Ermiş

Das «Gulšan-i Rāz» – «Rosenflor des Geheimnisses» – von Maḥmūd Šabistarī wird gemeinhin als eine Einführung in die islamische Mystik betrachtet. Das Lehrgedicht besteht aus Antworten auf fünfzehn Fragen, die von Sufi-Šayḫ Amīr Ḥusaynī gestellt wurden. Das Werk weist eine gegliederte Struktur mit einer Einführung, einer Analyse der Begriffe und einer Schlussbemerkung auf. In dieser Ausgabe findet der Leser eine überarbeitete Version des Rosenflors des Geheimnisses, die von dem österreichischen Pionier der Orientforschung Joseph von Hammer-Purgstall übersetzt wurde, und eine türkische Versübersetzung.

Gülşen-i Râz, Mahmûd Şebüsterî’nin Horasan’dan Şeyh Emir Hüseynî’nin on beş adet sorusuna verdiği cevaplardan oluşur. Bu kitapta Gülşen-i Râz’ın açıklamalı Türkçe manzûm bir tercümesini bulacaksınız.

Show Summary Details
Restricted access

Mukaddime

Extractİrfânî literatüre giriş özelliği taşıyan Gülşen-i Râz, Horasan’dan Şeyh Emir Hüseynî Sâdât el-Gûrî el-Herevî’nin1 (ö. 1318 ya da 1329’dan sonra2) 1317 yılında bir elçi ile Tebriz erenlerine ilâhî ma’nâlar husûsunda on beş soru göndermesine dayanır. Elçi bu soruları Tebriz’de okuyunca zâten manzûm olan sorular hızlıca ezberlenip dilden dile yayılır.3 Herkes bu sorulara cevâb verecek kişiyi merak etmektedir.

Mahmûd Şebüsterî bu sorulara cevâb verme husûsunda önce oldukça çekingen davranır ve bu soruların cevâblarını risâlelerinde zâten yazdığını söyler. Ancak o sırada yine meclisde hâzır bulunan şeyhi Emînüddîn soruların manzûm olduğunu, dolayısıyla cevâbların da manzûm olması gerektiğini söyleyerek Şebüsterî’yi bu konuda cesâretlendirir. Bunun üzerine soruların cevâbına girişen Şebüsterî bu cevâbları öyle düşüne düşüne, kâfiye araya araya nazmetmediğini bir anda gelen ilhâmla cevâbların çok seri bir şekilde arka arkaya ağzından döküldüğünü söyler (bkz. 41–47. beyitler). Gülşen-i Râz’dan anlaşıldığına göre Şebüsterî –yine şeyhi Emînüddîn’in isteği doğrultusunda– metni biraz daha genişletmek için bir daha ilham gelmesini beklemiş ve...

You are not authenticated to view the full text of this chapter or article.

This site requires a subscription or purchase to access the full text of books or journals.

Do you have any questions? Contact us.

Or login to access all content.