Show Less
Restricted access

Perspectives in Communication Studies

Festschrift in Honor of Prof. Dr. Ayseli Usluata

Edited By Ayşe Binay Kurultay and Burcu Sabuncuoğlu Peksevgen

This book brings together friends and colleagues of Prof. Dr. Ayseli Usluata who cherish her as a person as well as an academic. As we have all experienced, Prof. Usluata’s major passion is advancing academia as an interdisciplinary collaboration. Thus, this book’s aim is to bring together current original works in communication studies and business communication fields. This volume is intended to provide an intellectual, multi-faceted and balanced collection of writings from various academic fields with a communication focus. Academic articles in this book range from branding cases to advertising studies and to media education.

Show Summary Details
Restricted access

Muzaffer Bilgili - Karlar Prensesi

Extract

| 21 →

Muzaffer Bilgili

Başak Sigorta Emekli Genel Müdürü

Karlar Prensesi

Şirin bir Karadeniz kasabasındaki evimizin penceresinden irili ufaklı heykelciklere benzeyen buzlar sarkıyordu. İri taneler halinde sağa sola uçuşan kar tanecikleri tüm kasabayı, evleri, ağaçları, ıssız yolları bembeyaz bir örtüyle kaplamıştı. Böyle bir günde bilinmezliklerden, belki de bir masal dünyasından geldiğini düşündüğüm masmavi gözlü, incecik bir kaç tel sarı saçlı, minicik burunlu “karlar prensesi” evimize neşe getirmişti.

Çocuk yüreğim bu “karlar prensesini” karşılamanın coşkusu ve şaşkınlığı içindeydi. “Senin kardeşin” dediler. “Bundan sonra artık yalnız değilsin.”

Evet, doğanın bu bembeyaz, tertemiz karlarla donattığı pırıl pırıl gününde gelen kardeşimdi.

Yaşam boyunca hep böyle apaydınlık, kirlenmemiş dünyalarda yaşamak ve çevresindekileri de yaşatmak isteyen kardeşimdi. Dürüstlükle, sevgi dolu, iyiliklerle bezenmiş, fırtınaların iz bırakmadan esip geçtiği bir dünyaydı onun düşlediği. Bazen uğraştı uğraştı başarılı oldu; coşkulu çocuklar gibi sevindi; bazen başarısız, kabına sığamayan ama pes etmeyen, isyan dolu. Keşke karşısındakiler de onun gibi dürüst olsalardı. Bıkmadı, yaptığı iyilikler...

You are not authenticated to view the full text of this chapter or article.

This site requires a subscription or purchase to access the full text of books or journals.

Do you have any questions? Contact us.

Or login to access all content.