Show Less
Restricted access

Perspectives in Communication Studies

Festschrift in Honor of Prof. Dr. Ayseli Usluata

Edited By Ayşe Binay Kurultay and Burcu Sabuncuoğlu Peksevgen

This book brings together friends and colleagues of Prof. Dr. Ayseli Usluata who cherish her as a person as well as an academic. As we have all experienced, Prof. Usluata’s major passion is advancing academia as an interdisciplinary collaboration. Thus, this book’s aim is to bring together current original works in communication studies and business communication fields. This volume is intended to provide an intellectual, multi-faceted and balanced collection of writings from various academic fields with a communication focus. Academic articles in this book range from branding cases to advertising studies and to media education.

Show Summary Details
Restricted access

Ayse Şipal Uğur - Güler Yüzlü Kahramanım

Extract

| 31 →

Ayşe Şipal Uğur

Yeditepe Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Sekreteri

Güler Yüzlü Kahramanım

İnsan hayatının bazı dönüm noktaları vardır ve bu zamanlarda bazı kahramanlar çıkar karşısına, işte benim hayatımdaki en büyük kahramanlarımdandır Ayseli USLUATA. Bir yöneticiden daha çok anne gibi yaklaşır her zaman. Onun güler yüzünü her sabah görmek içimi huzurla doldurur. Onun karşısında mutsuz olmayı bile yakıştıramaz insan kendisine.

Ayseli hoca benim için her zaman bir kurtarıcı gibidir. En zor anımda her zaman yanımda olmuştur. Bazen uzun cümleler kurup konuşmadan bile anlayabilir beni. Ayseli Hoca sadece en zor günlerimde yanımda olan insan değil aynı zamanda en mutlu günümde de hemen yanımdaydı. Hani hepimizin hayatımızda vardır ya bazı insanlar, onu gördüğümüz zaman mutlu oluruz. Hiçbir kan bağımız yoktur ama yeri gelince en yakın akrabamdan daha yakın oldu.

20 yaşında işe ilk başladığımda Ayseli Usluata gibi bir yöneticiyle çalışmış olmak benim için büyük bir şanstı. İnsana insan olduğu için değer vermeyi, güler yüzlü olmanın önemini ve en olumsuz şartlarda bile pozitif düşünmeyi ondan...

You are not authenticated to view the full text of this chapter or article.

This site requires a subscription or purchase to access the full text of books or journals.

Do you have any questions? Contact us.

Or login to access all content.